Judo Cieszyn

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Na miejsce wyznaczono... Teatr im. Adama Mickiewicza.W 1960 roku w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyły się pierwsze indywidualne mistrzostwa Śląska. Cieszynianie zdobyli na nich m.in. dwa tytuły mistrzowskie. Po tych sukcesach nastąpił kryzys. Cześć zawodników zakończyła kariery bądź przeszła do innych klubów. Na dodatek zabrakło środków na działalność szkoleniową. Ostatecznie doszło do rozwiązania sekcji Stali.

Judo wróciło do Cieszyna w 1969 roku, kiedy to z inicjatywy młodych pracowników wydziału nawijalni Celmy założono sekcję. Pomimo trudności lokalowych i sprzętowych już dwa lata później sekcja liczyła 30 zawodników. Trenerem judoków został były zawodnik GKS Wodzisław, zdobywca zielonego pasa - III kyu, Kazimierz Konior. W tym okresie zawodnik Stanisław Kohutek wykonał skok tygrysi z przewrotem wprzód przez 12 położonych obok siebie zawodników. Wyrównał w ten sposób rekord Polski.

Ukoronowaniem aktywnej działalności sekcji było powierzenie Cieszynowi organizacji 13. Indywidualnych Mistrzostw Śląska Seniorów w 1972 roku. W zawodach startowała rekordowa ilość judoków. Do najlepszych w tym okresie należał m.in. Jerzy Pilch, obecny trener judo w MOSiR w Cieszynie.

Po mistrzostwach Śląska nastąpił regres. Trenowano nieregularnie, brakowało sprzętu i środków. Zawodnicy coraz częściej odchodzili z sekcji. W maju 1974 roku z pracy zrezygnowali trenerzy Kazimierz Konior oraz kierownik Jerzy Bednarczyk. W tym czasie patronat nad sekcją przejęło celmowskie ognisko TKKF. Kierownikiem został Roman Łaszek, a szkoleniem zajął się były zawodnik, Jerzy Pilch, związany sekcją od 25 lat. Wychował 13 medalistów mistrzostw Polski, którzy wywalczyli w sumie 29 medali (13 złotych, 5 srebrnych, 11 brązowych). Największy sukces odnosi Mateusz Michałek, członek kadry narodowej i reprezentant Polski na mistrzostwa świata w judo w Birmingham w 1999 roku.

Cieszyńscy judocy od lat zajmują czołowe miejsca na zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. Ich trenerami są Jerzy Pilch, Przemysław Kolondra  wielokrotni medaliści mistrzostw Polski . Na ostatnich mistrzostwach Śląska Judo w styczniu tego roku zawodnicy z Cieszyna zajęli czołowe miejsca.

Sukcesy młodych judoków z Cieszyna są tym bardziej godne pochwały, że trenują w warunkach, których mało kto by im pozazdrościli. Mała, ciemna salka wyłożona matami, odpadający tynk i niezbyt szczelne okna – to codzienność, w której zawodnicy trenują średnio 4-5 razy w tygodniu. MOSiR dotuje sekcję przeznaczając na nią co roku 15 tys. zł. To niestety mało, nie starcza często na pokrycie kosztów wyjazdów na zawody, których w ciągu roku jest kilkanaście.

Jednak według Jerzego Pilcha kwestie finansowe to drugorzędna sprawa. — W judo najważniejsza jest wytrwałość, sumienność i samozaparcie, a w przypadku juniorów przede wszystkim zaangażowanie rodziców, którzy muszą wspierać, zachęcać, a niekiedy przypilnować pociechy. Judo to kształtowanie nie tylko ciała, ale i ducha, i to staramy się tu robić nie zważając na przeciwności losu. Przez moje ręce przewinęła się niezliczona masa zawodników. Po 30 latach wiem już na pewno, że najważniejsza jest ciężka praca. Sam talent nie wystarczy — podsumowuje Pilch.

gazetacodzienna.pl